HALEP – UMILINTA TOTALA !!!

Halep a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu un scor categoric, 6-1, 6-1, sâmbătă, în semifinalele turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari. Halep a făcut cel mai slab joc al ei din ultimii ani și a cedat în doar 56 de minute în fața Elinei Svitolina (22 ani, 5 WTA). Halep nu a mai fost învinsă așa categoric de patru ani, din martie 2013, când Sara Errani o învingea cu 6-1, 6-0 în turul al treilea la Miami. Românca a făcut enorm de multe greșeli, 3 duble erori și 34 neforțate, iar Svitolina a realizat 8 mingi direct câștigătoare si a avut 2 ași. Halep a avut procentaje slabe la ambele servicii (43%-84% la primul, 35%-41% la al doilea). Halep a fost atât de praf în meci încât a câştigat o singură dată pe propriul serviciu. “Minunea” s-a produs în primul set la scorul de 5-0. Şi după doar 26 de minute de joc, Halep a pierdut primul set cu 6-1. La pauză şi-a chemat antrenorul, însă discuţia cu acesta a fost apă de ploaie. Halep a jucat la fel de catastrofal şi în setul doi unde nu a mai fost capabilă să-şi câştige nici măcar odată serviciul. Un singur game a câştigat prin re-break la scorul de 5-0. Şi după doar 56 de minute de joc, Halep a părăsit în genunchi arena de la Toronto, într-un mod cât se poate de ruşinos, nedemn de locul pe care îl ocupă. Poate dacă se afla pe locul 1000 în lume ar fi putut juca în asemenea hal. Iata cateva pareri ale romanilor despre Halep, conform www . vice . com :